Sıkça Sorulanlar

Siz Amerika'da yaşarken,
biz yanınızda, yakınınızdayız

Okuyorus.com
Sık sorulan Sorular

OKUYOR.US’dan bu hizmeti neden alalım?
Siz çocuğunuzu elinizden gelenin en iyisini yaparak bugünlere getirdiniz.
Biz, ABD’de üniversiteye gittiği andan itibaren bayrağı devralıyoruz.
Siz eğitim konusunda çok titiz davrandınız, biz öğrencinin yeni yaşamına ve okuluna uyum sağlayarak, başarısını sürdürmesi için destek veriyoruz.


Hizmetiniz nerede başlıyor? Nerede bitiyor?
ABD’de gideceği okula kayıt yaptırdığınız andan itibaren bizimle tanışabilir, destek programımız konusunda bilgi alabilirsiniz.
Sonraki aşamada, öğrenciyle ve sizlerle görüşme yaparak, hizmet sözleşmesi imzalıyoruz.
Amerika’da verilecek tüm hizmetlerin dökümü ve çerçevesinin detaylarını hizmet sözleşmemizde bulabilirsiniz.


Çocuğumuzun Amerika’daki velisi siz mi olacaksınız?
Amerikan üniversitelerinin sistemi sorumluluk ve güven üzerine kurulu olduğundan, 18 yaşından büyük öğrencilerin kendi yaşamlarının ve eğitimlerinin sorumluluğunu almalarını istiyorlar. Bu nedenle not dökümünün kimler tarafından görülebileceğine öğrenci karar veriyor.
OKUYOR.US ekibi olarak bizler, bulunduğumuz eyaletlerde öğrencilerin koçu, mentoru, hamisi olarak yanlarındayız. Aile ve öğrenci tarafından istenirse, acil durumlarda ilk haber verilecek kişiler olabiliriz.


Amerika’da okumaya giden bir gencin başına neler gelebilir?
Gençlerimizin bazıları hepimizin hayal gücünü aşacak kadar ilginç olaylar yaşayabiliyorlar. ABD’de yaşam ve eğitim konularında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Biz öğrencilere farklı bir kültürde olduklarını, bu kültüre saygı ve uyum konularının günlük yaşamdaki anlamını ve göstergelerini hatırlatıyoruz.
OKUYOR.US yetkilisi sizinle yapacağı görüşmede deneyimlerimizi, yaşanmış örneklerle sizinle paylaşacaktır.


Amerika’da çocuğumuz uçaktan iner inmez devrede misiniz?
Destek hizmetimiz üniversitede oryantasyon haftasında başlıyor. Öncesinde ihtiyaçlarınıza göre, sizi işinin ehli profesyonellere yönlendirebiliriz.


Amerikan üniversiteleriyle iletişiminiz, işbirliğiniz var mı?
Üniversitelerde yabancı öğrencilerden sorumlu departmanlarla görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca Amerikan üniversitelerinin Türkiye temsilcileriyle iletişim halindeyiz.


Çocuğumuzun ilk yıl yaşayabileceği kültür şokunu atlatmasını nasıl sağlıyorsunuz?
Öğrenciyle aynı kültürden gelen profesyoneller olarak, hangi konularda şaşırabileceğini, üzülüp etkilenebileceğini ve nelerin eksikliklerini yaşayabileceğini öngörebiliyoruz. Kendisiyle sürekli konuşarak, koçluk ve mentorluk becerilerimizi devreye sokarak, motivasyonunu yüksek tutması için sürekli destek veriyoruz.


Öğrencilerin akademik durumlarını takip ediyor musunuz?
Öğrenciyle güven ilişkisi kurarak, kendisiyle düzenli görüşerek, eğitiminin ve yaşamının genel gidişatını takip ediyoruz ve bizimle her konuda konuşabileceğini, yargısız destek vermek üzere yanında olduğumuzu her vesileyle hatırlatarak akademik başarıya odaklanması için gerekeni yapıyoruz.


Çocuğumuz hastalandığında size güvenebilir miyiz?
Öğrenciyle aynı okulda okuyan genç temsilcilerimizden de gerektiğinde destek alarak hastalanan gencin sağlığına tekrar kavuşması için yol gösteriyoruz. Gerekirse, öğrenci sağlık sigortasının geçtiği hastanelere yönlendiriyoruz ve sağlık durumunu takip ederek, velilere bilgi veriyoruz. .


Bir öğrencinin psikolojik sorunları olursa, ne yapıyorsunuz?
Öğrencinin kendisiyle ve gerekli olduğunu düşündüğümüzde, üniversitede konuyla ilgili birimlerle görüşerek durumu paylaşıyoruz. Üniversitedeki psikolojik destek biriminden yardım alması için öğrenciyi yönlendiriyoruz ve velilere bilgi aktarıyoruz.


Öğrencinin okul dışı yaşamında da gözünüz üstünde mi?
OKUYOR.US ekibinin en önemli görevi, gençlerin kendi ayakları üzerinde durabilen, bilinçli, sorumlu bireyler olarak yola devam etmeleri için üniversite yıllarında yanlarında olmak.
Her öğrenciyle kuracağımız koçluk, mentorluk ilişkisinde, yol gösterici olarak, gencin kişiliğine ve seçimlerine saygı göstererek, doğruyla yanlışı ayırt etmesini başarabilmesi için hep yakınında olacağız.


Sosyal yaşamında karşılaşabileceği herhangi bir sorunda – Amerikan kanunlarına uygun hareket etmemek gibi – nasıl devreye giriyorsunuz?
Her eyalette, yaşanılan sorunun uzmanı avukatlar havuzunu öğrenciyle ve velilerle paylaşacağız. Avukatlarla ve gerektiğinde üniversiteden de referans isteyerek, konunun takipçisi olacağız ve velileri süreçten haberdar edeceğiz.


Öğrenci üniversitede akademik nedenlerle veya kampustaki yaşamında disiplin sorunları yaşarsa ne yapıyorsunuz?
Öğrenci bizimle sorunlarını ne kadar erken paylaşırsa, o kadar hızlı önlem alabiliriz.
Sorun durumunda, üniversitede ilgili birimler ve yabancı öğrencilerden sorumlu birim başkanıyla görüşerek çözüm arayışında olacağız.


Acil durumlarda yanınızdayız demek tam olarak ne anlama geliyor?
Belirlediğimiz acil durumlar şu başlıklar altında toplanabilir:

  • Sağlık konuları
  • Kampus içinde acil durumlar
  • Hukuki konular

Sağlık sorunları yaşayan öğrenciyi düzenli ziyaret ederek ve kendi onayıyla, doktorlarla görüşerek, velileri bilgilendiriyoruz.
Üniversite bünyesinde oluşabilecek herhangi bir acil durumda, öğrenciyi yalnız bırakmıyoruz.
Hukuki konularda, veli onayıyla avukat havuzundan bir avukatı devreye sokuyoruz ve takipte kalıyoruz.