İyimserliği geliştirmek mümkün mü?

Hepimizin içinde yaşama tutunma gücü veren bir iyimserlik dozu olduğunu düşünüyorum. İyimserlik dozu herkeste aynı seviyede olmasa da, tıpkı vitamin takviyesi gibi, dünyanın tuhaflaştığı şu günlerde, iyimserlik takviyesi gerekebilir hepimize.
İyimserliğinizi geliştirmek için kendinize ayna tutarak işe başlayın diyor Martin Seligman. Amerika’nın meşhur “Mutluluk Profesörü”ne göre, kötümser davrandığımız bir anın farkına vararak, hemen o an kendimizle ciddi bir konuşma yapmalıyız. Kötümser olduğunu ve kendisine ya da yakın çevresine haksızlık ettiğini düşündüğümüz bir dostumuzla konuşurcasına, bu sefer kendimizle derin bir sohbete dalmalıyız. Profesör Seligman başkalarına rahatlıkla yaptığımız içten yüreklendirmeleri, sıra kendimize geldiğinde yapmakta zorlandığımızı söylüyor.

Birisi bize herhangi bir konuda sitem ettiğinde, çoğu zaman anında karşı çıkıyor, sesimizi çıkaramadığımız zamanlarda da, içimizden homurdanarak, bize söylenenlerin doğru olmadığını kanıtlayan bir dolu örnek buluyoruz. Başkalarından gelen eleştirilere yanıt verebilecek gücü kendimizde bularak tersini savunabilsek de, kendi kendimize kötü şeyler söylediğimizde çok tuhaf bir şey oluyor ve kendi iç sesimizin eleştirilerine karşılık vermekte zorlanıyoruz. Bu da şu anlama geliyor: kendi moralimizi bozmak için kimseye ihtiyacımız yok aslında, hepimiz bu işi tek başımıza çok iyi beceriyoruz!
Profesör Seligman kendi kendimize moralimizi yerle bir ettiğimiz durumlarda yapacak tek şeyin mantıklı bir iç sohbet olduğunu savunuyor.
Örneğin herkesin yaşamında en az bir kez olsun kurduğu bir cümleyi ele alalım: “Hiçbir şeyi beceremiyorum, her şeyi yüzüme gözüme bulaştırıyorum…” İşte burada insanın kendisine sorması gereken soru çok basit: “Gerçekten hiç becerebildiğin, iyi yaptığın hiçbir şey yok mu? Emin misin?”
Aslında, yapılması gereken şey, hepimizin hayatını zehirleyen, kendimize kötü davranmamıza neden olan genellemeleri keserek, yanlış yaptığımızda kendimizi kırbaçlamak yerine, geçmişte benzer durumlardaki başarılarımızı hatırlayarak, tekrar başarma gücünü bulmak için iyimser bir çaba harcamak.
Hadi benimle birlikte tekrarlayın:
“Bugüne kadar bir sürü konuda başarılı oldum ve yine olabilirim!”