Hakkımızda

Siz Amerika'da yaşarken,
biz yanınızda, yakınınızdayız

Ömür İlbaş

Profesyonel Koç, Mentor, İletişim Uzmanı, Kişisel ve Kurumsal Gelişim Danışmanı

Uzun yıllar Fransa ve Türkiye’de televizyonculuk, gazetecilik ve reklamcılık yaptıktan sonra, 2002’ten itibaren Türk ve uluslararası şirketlere ve Sivil Toplum Kuruluşlarına iletişim stratejileri ve marka yönetimi danışmanlığında uzmanlaştım.

2004-2007 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders verdim.

2005’ten beri Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinde kişisel ve profesyonel gelişim eğitimleri veriyorum, yönetim ve kültürlerarası iletişim danışmanlıkları yapıyorum.

Mutluluk, başarı, iletişim becerileri ve şans gibi öğelerin insan yaşamındaki önemi üzerinde araştırmalarımı sürdürürken, bu konularda söyleşi tarzında verdiğim konferanslarla başarılı ve mutlu insanların sırlarını geniş kitlelerle paylaşmaya devam ediyorum.

Son yıllarda Türkiye-Fransa-ABD arasında mekik dokuyarak, danışmanlık, mentorluk ve koçluğa ağırlık verdim ve bugüne kadar 1.000 saatin üzerinde yönetim ve gelişim koçluğu yaptım.

Haziran 2017’de Öğrenci Koçluğu Sertifikası aldım.

Tüm bunlardan daha önemlisi, kendisini dünyanın en mutlu çocuğu diye tanımlayan, 1991 doğumlu oğlumun tüm eğitim sürecinde, sebatla, dirençle ve umutla yanında yürümüş olmanın verdiği gururu taşıyorum.

2009’da Enka Okulları’nı IB diplomasıyla bitiren oğlum, ABD’de Siyasal Bilgiler ve Sanat’ta çift ana dal yaptığı Oberlin College’dan dereceyle mezun oldu. Hemen ardından dünyanın önde gelen sanat okullarından SAIC’de fotoğrafçılık master’ını başarıyla tamamladı. Amerika’dan üstün yetenekli sanatçı vizesi alan Sarp Kerem Yavuz’un sanat çalışmaları bugün üç farklı kıtada, üç müzenin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor.

Çözüm Ortaklarımız

Burçin AKSOY

Danışman, Mentor

1974 yılında Antalya’da doğdum. İstanbulluyum. Koç Özel Lisesi’nden mezun olduktan sonra Üniversite eğitimi için Amerika’ya geldim. 1998 senesinde Lehigh Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünden, ekonomi yan dalı ile, mezun oldum. Bir sene sonra yine Lehigh Üniversitesi’nde üretim ve lojistik konularına odaklanarak Yönetim Bilimi master programını tamamladım.
ABD’de danışman olarak geçirdiğim 7 seneden sonra Türkiye’ye dönüş yaptım ve gıda ve otomotiv sektörlerinde üst seviye yöneticilik yaptım.
2010 ortasında ABD’ye geri dönüş yaptım ve kendi danışmanlık ve iş geliştirme şirketimi kurdum. Son 3 yıldır kendi işimle birlikte ortaklık kurduğum iki değişik firmada yönetici olarak görevlerimi yerine getirmekteyim.
Aynı zamanda 2010 yılından beri Lehigh Üniversitesi Iacocca Enstitüsünde her sene yapılan global liderlik ve girişimcilik programında mentor ve guide olarak görev almaktayım.
2014 yılından beri Philadelphia’da yaşamaktayım.

Seçil Kantarcı

Arabulucu Avukat

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2008 yılında mezun oldum. Avukatlık stajımı tamamlayıp İstanbul Barosu’ndan ruhsatımı aldıktan sonra yüksek lisans için Amerika’ya gittim ve Massachusetts eyaletinde bulunan UMass Boston’da Kamu Yönetimi ve Politika’da yüksek lisansımı yaptım. Aynı dönemde, Massachusetts Eyalet Senatosunda Milletvekili Denise Andrews’ın yanında 1 yıl staj yaptım.

Bu sürede dünyanın en çok üniversitesinin olduğu Massachusetts eyaletinde farklı ülkelerden, kültürlerden gelen insanlarla tanışıp farkındalık kazanmak adına hem kendi üniversitemin hem de Harvard ve MIT üniversitelerinin açmış olduğu spor, resim, sanat dalındaki aktivitelere katıldım ve Türk öğrencilerin kurmuş olduğu amatör bir koroda yer aldım.

Aynı zamanda, T.C. Konsolosluğu etkinliklerinde ve Türk festivallerinde ülkemizi temsil etmekten gurur duydum.

Okulum bittikten sonra aldığım çalışma vizesiyle Boston’da bir Hukuk Bürosunda Göçmenlik Hukuku alanında yardımcı avukat olarak çalıştım.

Aynı zamanda yarı zamanlı olarak yabancılara Türkçe öğrettim, Medikal alanda ve Hukuk alanında almış olduğum tercümanlık sertifikalarımla hem hastanelerde hem de adliyelerde Türkçe-İngilizce çevirmen olarak çalıştım.

Şu anda İstanbul’da Uluslararası bir şirkette Avukat olarak çalışmaktayım.
Ailemin yarısı Amerika’da yaşadığı için hala gidip gelmekteyim.

Amerika’da edindiğim bilgi ve tecrübelerime dayanarak ve devam ettirdiğim ilişkilerim sayesinde, öğrencilerle, göçmenlerle tecrübelerimi paylaşmaktan, onlara ev, okul, iş, sosyal hayat, hukuk, alışveriş, gezi gibi bir çok konuda rehberlik etmekten ve yardımcı olmaktayım.

Pelin RAU

Eğitimci, Mentor

1976 yılında İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. 1998’de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bölüm 3.’sü olarak bitirdim. 1999’da Amerika’ya göç ettim. 2002 yılında, Amerika’da Virginia eyaletindeki George Mason Üniversitesi’nde Çok-Dilli ve Çok-Kültürlü Eğitim Master programını tam Devlet bursuyla ve üstün başarıyla tamamladım.

2003 yılında Amerikan vatandaşı oldum ve çifte vatandaşlık hakkı kazandım. Dokuz yıl, Washington, DC civarındaki devlet liselerinde göçmen öğrencilere dil ve edebiyat eğitimi verdim. 2006’da İstanbul’a döndüm ve Amerikan Robert Koleji’nde dokuz yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı ve teknoloji lider öğretmeni olarak çalıştım. 2015’de tekrar Amerika’ya dönüş yaptım.

Halen, Virginia’da bulunan James Madison Üniversitesi’nde Eğitim Teknolojileri Liderliği programına devam etmekteyim.

Amerikalı öğretmen eşim Jonathan Rau ve 7 yaşındaki oğlum Jordan ile Washington, DC’nin bir banliyösü olan Fairfax, Virginia’da yaşamaktayım.

Serap Kantarcı Sanlıkol

Akademisyen, Klinik Psikolog, Mentor

Lisans eğitimimi Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimime Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünde devam ederken, üç yıl TBMM’de Milletvekili Danışmanı olarak görev aldım ve ardından Doktora eğitimim için Boston’a taşındım.
Suffolk Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans çalışmalarıma devam ederken Massachusetts Eyalet Senatosunda staj yaptım.
Harvard Üniversitesi Business School ve Harvard Üniversitesi School of Public Health fakültelerinde akademik koordinatör olarak çalıştım ve ardından burs kazanarak Northeastern Üniversitesi, Hukuk ve Politika programında doktora eğitimime başladım.
Doktora yaparken, Amerikan Siyaset Tarihi, Din ve Politika, Kadın Hakları ve Politika, Globalleşmenin getirdiği Sosyal ve Siyasal Sorunlar konularında Tufts, Suffolk ve UMass Boston Üniversiteleri’nde ders vermeye devam ettim.
2010 yılında, engellenemez bir okuma aşkıyla, Klinik Psikoloji alanında UMass Boston’da yüksek lisans programına başladım. Yüksek lisans eğitimime devam ederken Boston’daki değişik üniversitelerde Psikoloji dersleri verdim.
2013’ten bugüne ABD’de yaşayan gençlere ve ailelerine hem psikoterapist hem de eğitim danışmanı olarak mentorluk hizmeti veriyorum.
Klinik hayatımda öğrencilerin yaşadığı akademik sorunlara eğilirken, gençlerin eğitim yaşantılarında daha başarılı ve meslek seçimlerinde daha doğru kararlar verebilmeleri için destek vermeye devam ediyorum.
Bir eğitim sevdalısı olarak hayallerimi takip ediyor, Lesley Universitesi’nde Expressive Art Therapy bölümünde doktora çalışmalarıma başlamaya hazırlanıyorum.
1997’den bugüne Boston’da yaşamaktan ve 2004 senesinde eşim Mehmet Ali Sanlıkol ile birlikte kurduğumuz DÜNYA Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla Türkiye’den eğitim için gelen gençlerimize yardımcı olmaktan ve tecrübelerimi paylaşmaktan memnunum.

Yeşim Şanal

Profesyonel Koç, Yönetim, Strateji Danışmanı, Gelecek Tasarımcısı

Çalışkanım, yaşamayı seviyorum
Nişantaşı Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra istatistikçi oldum ve İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İşletmecilik ihtisası yaptım.
Babamın mesleği beni çok İngilizce konuşulan ortamlarda büyüttü, sonra okul, iş hayatım hep bu yoldan ilerledi. İsveç, Amerika, Fransa, İsviçre, Almanya gibi ülkelerin firmalarında çalıştım. Network Pazarlama, çok katlı sistemler, doğrudan satış, online satış, telefonla satış, bağımsız satış, profesyonel tecrübemin neredeyse tamamı bu kanalda oluştu. Operasyon, Pazarlama, Satış ve Genel Yönetim konularında çalıştım. Erickson ekolünden profesyonel koç oldum 2011 yılında.
Bugün Start-up, Satış Koçluğu, Strateji, Müşteri Deneyimi, Pazarlama konularında danışmanlık yapıyorum.
“İyi Hissettiren Gelecek Tasarımcısı” olarak öğrencilere hayat yolculuğunun başında, üniversite öncesi okuyacakları bölümü ve olası meslek seçimi kararlarına koçluk yapıyorum.
Robert Kolej son sınıftaki kızımın da yolculuk planına eşlik ediyorum.
Bu sıralar tekrar okullu oldum, dijital pazarlama ve sosyal medya işini öğreniyorum.