Başarı ne demek?

“Düşünce ek, eylem biç; eylem ek, alışkanlık biç; alışkanlık ek, karakter biç; karakter ek, kader biç.”

Sokağa çıkıp önümüze gelen herkese “Başarının anlamı nedir? Bize başarıyı tarif eder misiniz?” diye sorsak, alacağımız yanıtların birçoğunun başarıyı parayla birleştireceğini az çok tahmin edebiliriz. Başarı = Çok para kazanmak mı gerçekten? Başarının tek kriteri para olabilir mi?

Uzmanlara bakılırsa, başarının tarifine başka şeyler de katmamız şart. Nedir bunlar diye merak ettiğimizde, işe başarılı insanları mercek altına alarak başlayabiliriz.
Herkes tarafından başarılı diye adlandırılan kişilerin, dünyanın neresine gidersek gidelim, aynı ortak özelliklere sahip olduklarını görebiliriz.

Dünyanın en çok satan kitapları arasında yıllardır yerini alan “Etkili insanların yedi alışkanlığı” kitabında, Stephen Covey etkili alışkanlıkların öneminden söz eder ve karakterimizin temelde alışkanlıklarımızdan oluştuğunu yazar.

Covey’in kitabı ilk çıktığında hemen alıp okuduğundan artık emin olduğum bir ilkokul müdürü, oğlum birinci sınıfa başladığında tüm velilere şöyle demişti: “Bu okulda çocuklarımıza ilk günden itibaren önce beş dakikada, sonra on dakikada yapacakları ödevler vereceğiz, sonraki yıllarda da bu süreyi arttıracağız. Sizden ricam, çocuğunuzun gerçekten beş dakika boyunca masa başında bu ödevi yapmasına özen göstermeniz. Ödev yapma alışkanlığını küçük yaşatan itibaren kazandırmak için bu konuda ciddi işbirliği yapmalıyız.”
Oğlum o okulu hiçbir şekilde sevemediğinden ikinci sınıfta “ödevsiz” olmakla övünen bir okula transfer oldu. Sonra da, uzun yıllar ödev yapma alışkanlığını kazanmakta zorlandı. Bu nedenle de Amerika’da çok isteyerek gittiği üniversitede ilk zamanlar verilen çok ağır ödevlere uyum sağlaması uzun ve sancılı bir süreç olarak hafızasına kazındı.

Yeni alışkanlıklar edinmenin zorlu bir süreç olduğunu hepimiz farklı konularda farklı deneyimler edinerek öğreniyoruz. Covey alışkanlığı bilgi, beceri ve motivasyonun kesiştiği yer olarak tanımlıyor. Etkili alışkanlıklar edinmek için önce neyi, neden yaptığımızı çözmemiz, sonra nasıl yapılacağını bulmamız ve yapma isteğimizi de hiç kaybetmeden yola devam edebilmemiz gerekiyor.
Bunun için de çok basit bir yöntem var: pes etmeye yaklaştığınız her an, eski başarılarınızı gözden geçirin diyor uzmanlar. Çocukluğunuzdan itibaren küçük, büyük, herhangi bir başarı elde ettiğiniz anları hatırlayın ve bunları yapan kişinin siz olduğunuzu kendinize anımsatın.
Bu başarı öykülerini bugün yeniden yaşadığınızı ve şimdi başarmak istediğiniz şeyi de başardıktan sonra neler hissedeceğinizi gözünüzün önüne getirin.

Dünyaca meşhur sporcular üzerinde yapılan çalışmalarda, iç motivasyonu en üst düzeyde sürekli kılarak, kendilerini hep madalya alırken hayal eden sporcuların çok daha fazla çalıştığı ve gerçekten de madalyayla ödüllendirildiği gözlemlenmiş.

Başarılı kişilerin insan doğasında olan “etkin olma” becerisini kullandıkları ortaya çıkmış. Her konuda daha fazla inisiyatif alanlar, tuttuklarını koparmak için her durumda daha fazla çaba harcayanlar, harekete geçmekte çekingen davrananlara, başaramayacaklarını düşünerek kendilerini engelleyenlere göre her seferinde daha başarılı oluyorlar.
Başarılı olmaya odaklananlara, bunun için vizyon, istek, sebat, disiplin, kararlılık ve cesareti iletişim becerileri, esneklik, olumlu tavırlar ve bilgiyle harmanlayanlara er geç alkış da para da geliyor.

Rahmetli Prof. Arman Kırım’ın 2001’de yazdığı “Mor ineğin akıllısı” kitabında, ne iş yaparsanız yapın, işinizi farklılaştırma yaratıcılığını ve cesaretini göstermeniz gerektiğini anlattığı satırları ev taşırken yeni baştan okudum ve beni eğitimci yapan hocaya içten bir selam yolladım.
Hemen ardından garip bir şey oldu. Bindiğim bir takside, şoför bana yeni bir iş kurmaya hazırlandığını, orada rakiplerinden farklı bir hizmet sunmak için yapmayı planladıklarını heyecanla anlatınca Arman Hoca’nın kulaklarını bir kez daha sevgiyle çınlattım.
Şimdi sıra sizde: neleri farklı yaparak kendinizi daha başarılı kılabilirsiniz?

Dilerseniz, yanıtı bulduğunuzda bana yazın, fikirlerinizi herkesle paylaşalım, belki başkalarına da ilham verirsiniz ve hep birlikte gelişmenin, birbirimize el vermenin keyfini ve gururunu yaşarız.

En güzel, en başarılı günler sizin olsun.